Rodzaje markiz na taras - jaką wybrać?

Rodzaje markiz na taras – jaką wybrać?

21 maja 2020

Markizy na taras to popularne rozwiązanie, które umożliwia skuteczne zabezpieczenie przed słońcem i deszczem, a także poprawia estetykę i funkcjonalność całej przestrzeni zewnętrznej. Przy wyborze markiz należy zwrócić uwagę na wymiary tarasu, kierunek, w którym padają promienie słoneczne, a także na typ architektoniczny budynku i rodzaj elewacji. Warto porównać z sobą kilka rozwiązań, związane z nimi koszty, a także zwrócić uwagę na jakość wykorzystanych materiałów i ewentualne funkcje dodatkowe związane z ich użytkowaniem

Markizy z kasetą, bez kasety i ich alternatywne wersje

Pierwszy typem markiz, który warto wziąć pod uwagę, są produkty w kasecie. Funkcja tej obudowy jest prosta – po zwinięciu będzie chronić markizy przed zabrudzeniem. Kasety mogą mieć różną konstrukcję i w różnym stopniu osłaniać materiał po jego zwinięciu. Zazwyczaj mają taką samą szerokość jak markizy, a niektórzy dostawcy oferują możliwość ich wykonania na wymiar.

Konstrukcja bez kasety zawiera belkę nawojową, na którą zwijana jest tkanina markizy. W modelach takich istnieje często możliwość dokupienia dodatkowej półkasety, o podobnych funkcjach ochronnych jak w przypadku kasety zwykłej. 

Porównując obie kategorie markiz warto zwrócić uwagę na odmienny przebieg montażu. Markizy bez kasety zainstalujesz szybciej i łatwiej, bez korzystania ze specjalnych narzędzi. Będą też z reguły tańsze oraz dostępne w większej liczbie wersji kolorystycznych. Z drugiej strony – markizy z kasetą są bardziej żywotne, a przechowywany w nich materiał dłużej zachowa oryginalny wygląd. 

Markizy a miejsce ich montażu

Biorąc pod uwagę miejsce, w którym markiza zawiśnie, wyróżniamy modele tarasowe, balkonowo-sklepowe, koszowe oraz boczne. Pierwsze z wymienionych mają dość duże gabaryty, dlatego najczęściej stosowane są do osłaniania dużych przestrzeni, takich jak właśnie tarasy. Oczywiście można je też zamontować w innych miejscach. 

Markizy balkonowe-sklepowe są nieco węższe, a ich konstrukcja może zawierać specjalne ramiona stabilizujące przy zawieszenia o balustradę balkonu. Są stosowane zarówno w budynkach o profilu komercyjnym (kawiarniach, restauracjach) jak i w domach rodzinnych. 

Markizy koszowe posiadają unikatowy, wypukły kształt, co czyni je prawdziwą ozdobą miejsca, w którym zawisną. Są często wykorzystywane do prezentowania marki danej firmy, która pod markizą sprzedaje swoje produkty lub usługi. Kojarzą się z typowo wakacyjnym klimatem, choć mogą być wykorzystywane przez cały rok. 

Markizy boczne – w formie parawanów – są stosowane do osłaniania miejsc ulokowanych na świeżym powietrzu, przylegających do budynków – na przykład tarasów i balkonów. Tworzą skuteczną osłonę przed nadmiarem światła i porywami wiatru. Mogą mieć dość dużą powierzchnię. 

Warto też wspomnieć o markizach w formie rolet, nazywanych marikozoroletami. Są to systemy osłonowe łączące zalety obu tych systemów. Można je z łatwością zamontować do ramy okiennej od zewnątrz. Pomagają w regulacji poziomu nasłonecznienia w okresie letnim, przy okazji upiększając bryłę budynku.

Chciałbyś skorzystać z naszej oferty?

Zadzwoń:

+48 789 414 633

Napisz:

biuro.rollstyle@gmail.com

    Formularz kontaktowy


    WAŻNE
    Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności