Rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe - co wybrać?

Rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe – co wybrać?

15 kwietnia 2020

System osłonowy na okna ma wielki wpływ na panujące wewnątrz pomieszczeń warunki. Dlatego wybór musi być w każdym przypadku przemyślany i zaplanowany. Liczy się nie tylko wpływ osłon okiennych na wygląd pomieszczeń, ale przede wszystkim na komfort osób przebywających wewnątrz. Często rozważana jest alternatywa – rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe? Poniżej udzielamy praktycznych porad, które pomogą Ci szybko zorientować się w tym temacie oraz wybrać rozwiązanie optymalne w Twoim przypadku. 

Rolety czy żaluzje – co warto wziąć pod uwagę?

Funkcjonalność obu systemów osłonowych jest na wysokim poziomie, jednak będą zaspokajać odmienne potrzeby. Rolety zewnętrzne zapewniają doskonałą izolację termiczną i akustyczną, a także chronią przed światłem słonecznym. Ponadto często mają funkcje zabezpieczające – utrudniają sforsowanie osłony, a tym samym uzyskanie dostępu do wnętrza włamywaczom. Żaluzje fasadowe również izolują termicznie, a ich regulacja pozwala na regulowanie poziomu światła w pomieszczeniu. Nie są jednak tak sprawne w izolacji termicznej w okresie zimowym jak rolety zewnętrzne. 

Wygląd to sprawa istotna zarówno z uwagi na poczucie estetyki osób przebywających w środku jak i na walory architektoniczne danego budynku. Pod tym względem oba typy osłon mogą okazać się dobrym wyborem. Rolety zewnętrzne wyglądają nowocześnie i często stosowane są w nowym budownictwie. Żaluzje fasadowe są bardziej eleganckie i subtelne w wyglądzie, dlatego stosowane są także w budynkach o profilu historycznym, willach oraz kamienicach. 

Sposób montażu to istotna kwestia praktyczna. Rolety zewnętrzne są bardziej wymagające pod tym względem, a w czasie ich montażu korzysta się ze specjalnych narzędzi. Wiąże się z tym jednak istotna korzyść – pozostaną dzięki temu trwałe na lata. Żaluzje fasadowe montuje się szybciej i mogą zajmować mniej miejsca, a także łatwiej przebiega ich demontaż. 

Koszt wykonania instalacji

Ostateczny koszt montażu jest zawsze ustalany jednostkowo. Zależy od ilości okien, które zostaną osłonięte, ich rozmiaru, a także wybranego sposobu sterowania osłonami. 

W przypadku rolet zewnętrznych dostępne są mechanizmy automatyczne lub manualne. Warto mieć na uwadze, że zastosowanie sterowania elektrycznego pozwala na włączenie rolet w system automatyzacji budynku, co z kolei może się przełożyć na generowanie oszczędności w czasie korzystania z niego w przyszłości. 

Montaż żaluzji fasadowych może być pod tym względem tańszy, choć zależy to także od rodzaju materiałów wykorzystanych w ich produkcji oraz wybranego sposobu sterowania ich ustawieniem. Dlatego przed wyborem konkretnego rozwiązania należy zawsze poprosić o przedstawienie szczegółowego planu obejmującego również kosztorys i dopiero na tej podstawie dokonywać wyboru.

Chciałbyś skorzystać z naszej oferty?

Zadzwoń:

+48 789 414 633

Napisz:

biuro.rollstyle@gmail.com

    Formularz kontaktowy


    WAŻNE
    Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności